Hoşgeldiniz 16 Ekim 2019 Çarşamba

Türk Prysmian Kablo 55 Yıldır Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyor

15 Ağustos 2019 | Ekonomi
Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo 55’inci yaşını kutluyor. Bursa Mudanya’daki fabrikasında22 bin farklı kablo üretebilen şirket, 1964’ten bu yana, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi Türkiye’nin mega projelerinin kablo tedarikçisi olarak da yerli ve katma değerli üretime katkı sağlıyor.

 Türk Prysmian Kablo, bu yıl 55’inci yılını kutluyor. Dünya kablo devi Prysmian Group’unfaaliyet gösterdiği 50 ülkeden biri olan Türkiye’de 55 yıldır milyonlarca km kablo üretimine imza atan şirket, üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini ihraç ederek, ekonomiye katkısını her yıl artırıyor.“Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonuyla Türkiye’nin mega projelerinde yer alarak 2018’de de büyümesi sürdüren ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketi arasında 147’nci sıraya yerleşen Türk Prysmian Kablo’nun Mudanya’daki fabrikası, Prysmian Group bünyesinde telekom kabloları alanında bir mükemmeliyet merkezi sayılıyor ve aynı anda hem enerji hemtelekom kabloları üretimi yapabilen 16 fabrikadan biri olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin mega projelerinde Prysmian Kablo imzası

Prysmian Group’un Türkiye’ye duyduğu güvenle 55 yıldır geleceğe yatırım yaptıklarını söyleyen Türk Prysmian Kablo Yönetim Kurulu Başkanı ve Fabrika DirektörüHalil Kongur,Yarım asrı geçen deneyimimiz ve yetkinliğimizle ürettiğimiz kablo ve çözümlerle, Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz. Her geçen gün giderek gelişen ve büyüyen sektörümüzde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla fark yaratıyor, öncü rolümüzü pekiştirecek projelere imza atıyoruz. Ayrıca Türk kablo sektöründe “Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan” şirketi olarak inovasyon ve gelişime öncülük ederek, çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde yatırımlarımıza devam ediyoruz. Türkiye’nin vizyonunu ortaya koyan prestijli projelerde yer alarak, ekonomiye, sektörümüze ve toplumuza değer katmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Mudanya’da 22 bin farklı kablo üretiyor

Türk Prysmian Kablo, 180 bin metrekare alan üzerine kurulu Mudanya fabrikasında 22 bin farklı kablo üretimi yapabiliyor. Bu kablolar arasında; 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar bulunuyor.

Prysmian Group Türkiye Hakkında

Merkezi 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) olan Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. bünyesinde, 2018 yılı sonu itibariyle 479 kişi çalışmaktadır. Türk Prysmian’ın ürün yelpazesi kapsamında, Prysmian ve Draka markaları ile, 220 kV'a kadar olan tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları, demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları ve özel kablolar bulunmaktadır. Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olan ve 2018 yılında toplam yaklaşık 1.373.378.408TL olan cirosunun %24’ünü ihraç eden Türk Prysmian Kablo, Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.prysmiangroup.com.tr

Prysmian Group Hakkında

Prysmian Group, General Cable ile dünya çapında gerçekleşen birleşmeyi takiben, enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinde, 2018 yılında yaklaşık 11 milyar Euro olan satışları, 29.000 çalışanı, 50 ülkede faaliyet gösteren 112 fabrikası ile bir dünya lideridir. Yüksek teknoloji ürünleri pazarında yer alan Prysmian Group, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine; teknoloji ve bilgi birikimine sahiptir. Prysmian Group, ürün yelpazesi kapsamında; enerji iletimi ve dağıtımı için yeraltı ve denizaltı kablo ve sistemleri; çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalar için özel kablolar; video, bilgi ve ses iletimi için optik fiber ve kablolar ve bakır telekom kabloları bulunmaktadır. Prysmian Group’un temel rekabet güçleri arasında, yenilikçi ürün ve üretim süreçleri ve sahip olduğu geniş coğrafi alanı ile müşteri memnuniyetine ve müşteri hizmetlerine verdiği önem yer almaktadır. Prysmian S.p.A., Milano borsasında işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.prysmiangroup.com