Hoşgeldiniz 24 Mart 2019 Pazar

Alimex’ten yerli kaynak kullanımı çağrısı

5 Mart 2018 | Ekonomi
Satınalma mesleğini yurt içi ve dışında geliştirmek için çalışmalarda bulunan TÜSAYDER’e Sakarya bölgesinde en büyük destek AlimexAlüminyum’dan geliyor. Bölgede ilgili profesyonelleri TÜSAYDER bünyesine katma faaliyetleri yürütenAlimex, firmaların satın alma ekiplerine de ‘yerli’ kaynak kullanması çağrısında bulunuyor.TÜSAYDER Sakarya Bölge Temsilcisi seçilen Alimex Alüminyum Satınalma Müdürü Emre Salihoğlu, dernek faaliyetlerinde ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.


 Yurt genelinde satınalma mesleğinin gelişmesi ve tanınmasına yönelik çalışmalar yapan Türkiye Satınalma Profesyonelleri ve Yöneticileri Derneği’nin (TÜSAYDER) bölgesel faaliyetlerinin önde gelen destekçileri arasına Alimex Alüminyum yer alıyor. TÜSAYDER Sakarya Bölge Temsilciliği görevini üstlenenAlimex Alüminyum Satınalma Müdürü Emre Salihoğlu, bölge kapsamında satınalma profesyonellerini TÜSAYDER çatısı altında toplama çalışmaları başlattıklarını belirterek,bu kapsamda 70’in üzerinde büyük ve orta ölçekli işletmede görev alan yaklaşık 240 satınalma profesyonelini bir konsorsiyumda buluşturmak üzere harekete geçtiklerini kaydetti. Dernek faaliyetlerinde ülke ekonomisine en üst seviyede katkı sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Salihoğlu, “Birlikten güç doğar. AlimexSatınalma Ekibi olarak dadernek çalışmaları ve hedefleri doğrultusunda bölgeye liderlik etme misyonunu üstlendik. Bölgedeki satınalma profesyonelleri ile birlikte, hem işletmelerimizin kârlılıklarını ve rekabet gücünü artırmak, hem de milli satınalma hedefi ile projeler geliştirerek, ithal ettiğimiz ürünleri yerlileştirmek istiyoruz. Yerli ve yerinde satınalma amaçlıyoruz. Bölgemizdeki büyük sanayi şirketlerinin kayda değer satınalma bütçeleri bulunuyor. Bu gücü birleştirip milli çıkarlarımız doğrultusunda kullanabiliriz” dedi.

Profesyonelleri buluşturacak bir zirve düzenliyor. AlimexAlüminyum’un 2018 yılı sonunda Sakarya Bölgesi satın alma profesyonellerini buluşturacak bir zirve hazırlığında olduğunu belirten Emre Salihoğlu, “AlimexSatınalmaEkibi’nin düzenlemeyi planladığı ‘Maliyet Azaltma ve Yerlileştirme Zirvesi’ ile bölgede faaliyet gösteren profesyoneller arasında bir sinerji yaratmayı planlıyoruz. Ayrıca ekibimizin düzenleyeceği bu organizasyon, bölgede ilk olma özelliğini taşıyacak” diye konuştu.

SATSO ile işbirliği. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile görüştüklerini bildiren Emre Salihoğlu, Oda Başkanı Mahmut Kösemusul ile ‘milli satınalma ve ortak satınalma’ üzerine bir toplantı yaptıklarını ifade etti. Toplantıda destek sözü aldıklarını dile getiren Salihoğlu, bu kapsamda SATSO ile işbirliğine gideceklerini söyledi. Global piyasanıngenişlediği günümüzde ülke ekonomisinin kalkınması adına yerli kaynaklarının kullanılmasına ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizen Salihoğlu, kurumların satınalma stratejilerini bu doğrultuda belirlemesi çağrısında bulundu.