Hoşgeldiniz 24 Mart 2019 Pazar

Brisaspor’danSancaktepe’de Başarı

2 Mart 2018 | Spor
Brisaspor Dağ Bisikleti takımı Türkiye Bisiklet Fedarasyonu’nunSancaktepe Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği “Sancaktepe MTB Yarışı”nda üç kategoride başarı elde etti.


 Brisaspor Dağ Bisikleti takımı, Türkiye Bisiklet Fedarasyonu’nun geçtiğimiz günlerdeSancaktepe Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği “Sancaktepe MTBYarışı”na katıldı.

Sezonun ilk yarışı olan SancaktepeMTB’de ülkemiz genelinden 30’un üzerinde ilden 244 sporcu yarıştı. Aydos Ormanları’nda 16 kilometrelik parkurda gerçekleşen yarışlardaBrisaspor takımı; Yıldız Erkek, Elit Erkek ile Elit Bayanlar kategorilerinde yarıştı ve üç kategoride de kürsüde yer alma başarısı gösterdi.

Takımımızın elde ettiği başarılar;

  • Yıldız erkekler birincisi Samet Bulut
  • Yıldız erkekler ikincisi Furkan Akçam
  • Elit Erkekler ikincisi Mustafa Köklü
  • Elit Bayanlar ikincisi Cansu Çelebi

Brisaspor hakkında. Brisaspor, Sabancı Grubu’nun alanında lider şirketlerinden, Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen araç lastiği üreticilerinden olan BRİSA Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bünyesinde Türkiye’de, Avrupa, Asya ve Afrika Kıtaları’nda faaliyet gösteren federe bir kulüptür. 1978 yılında Lassaspor olarak kurulmuş ve 1988 yılında Bridgestone ile Lassa’nın birleşmesi ile şirketin adına paralel olarak Brisaspor adıyla yoluna devam etmiştir. 

Kurulduğu yıldan bu yana Yıldız, Genç ve Büyük Erkekler kategorilerinde müsabakalara katılan Brisaspor, 2001 yılında kurulan Bayan Bisiklet Takımı ve 2005 yılında kurulan Dağ Bisikleti (MtB) Takımı ile bu kategorilerdeki müsabakalara da katılmaya başlamıştır.

1983 yılından günümüze dek, Brisasporlu bisikletçiler, yol bisikleti kategorisinde 30 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Brisaspor, Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu kazanan ilk Türk takımı unvanını kazanmış ve bu başarısını tekrarlayarak (2001-2007) üst üste 7 kez Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Turu şampiyonu olmuştur. 1999 Yılında Avrupa’ya açılarak, uluslararası müsabakalara katılan Brisaspor, Japonya, Mısır, Sırbistan, İran, Azerbaycan, Kamerun, Romanya, Makedonya, Bulgaristan gibi ülkelerde yapılan uluslararası müsabakalarda gerek takım gerekse ferdi olarak şampiyon olmuş, sporcularımız Balkan Şampiyonaları’nda Gençler ve Büyükler kategorilerinde ülkemize Balkan Şampiyonlukları kazandırmıştır. Brisasporlu Bilal Akgül dağ bisikleti kategorisinde 2008 Pekin Olimpiyatları’na katılarak, 32 yıl aradan sonra bisiklet branşında Olimpiyatlar’da yarışan ilk Türk sporcu olurken; bir başka Brisasporlu Kemal Küçükbay da 36 yıl aradan sonra yol bisikleti kategorisinde Londra Olimpiyatları’na katılarak Türkiye’yi temsil etme başarısını göstermiştir.

2015 sezonunda katıldıkları ulusal ve uluslararası müsabakalarda toplam 184 defa podyuma çıkan Brisasporlu bisikletçiler, 42 kez de milli takım formasını giyerek ülkemizin ve tüm Brisa Ailesi’nin gurur kaynağı olmuşlardır. 

Brisaspor, aynı zamanda Brisa’nın sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda yeşil bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve sporun teşvik edilmesini de amaçlamaktadır.