Hoşgeldiniz 16 Şubat 2019 Cumartesi

‘Açık Üniversite’ Nabi Avcı’nın İlk Dersi ile Başladı

11 Şubat 2018 | Haberler

Kütahya Belediyesi tarafından hayata geçirilen 'Açık Üniversite' eğitim programı, eski Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı'nın verdiği ilk dersle başladı. Türkiye’de ilk olan program için Kütahya HezarDinari Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. 3 ay sürecek olan ve 18 yaşından büyük herkesin ücretsiz olarak katılabileceği programın açış konuşmasını Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş yaptı. Konuşmasına Zeytin DalıHarekatı'nda mücadele eden güvenlik güçlerimize başarılar, şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Ertaş, Açık Üniversite’ye yaklaşık 400 kişinin başvurduğunu söyledi.


 Türkiye’nin saygın hocaları, HezarDinari Kültür Merkezi’nde Kütahyalılara, 3 ay boyunca aralarında İslam Şehirleri, İslam Düşünce Tarihi, Millilik ve Yerlilik, Sosyolojik Düşünmek, Siyasetnameler, Modernizm, Modern Şiir ve Poetika, Türkiye’nin Yerel Yönetim Yapısı’nın da bulunduğu çok sayıda ders verecek. 9 Şubat’ta Nabi Avcı’nın ilk dersiyle başlayan 11 dersin yer aldığı Açık Üniversite dersleri, Mayıs ayında düzenlenecek katılım belgesi töreni ile sona erecek. 

Çağa Uygun Bir Proje. Açık Üniversite programının ilk dersini veren Eski Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı  Açık Üniversite programının önemini ifade etti. Avcı, "Enformasyon teknolojisi muhtemelen silah teknolojisinden daha hızlı ilerliyor. Şu anda kullandığımız eğitim verimlerinin yüzde 80’i bundan elli yıl önce yoktu. Enformasyon toplumu ile Türkiye’nin ilişkisi enformasyon teknolojilerinin bilişim hızının baş döndürücülüğü içinde geçti. Benim kuşağım için bu böyleydi. Bugünse tamamen parçalanmış durumda, dağılmış vaziyetteyiz ve bu Türkiye'ye mahsus bir şey değil. O sebeple Kütahya Belediyesinin 18 yaşını bitirmiş herkese açık böyle bir projeyi başlatmasını çağın ruhuna uygun ve çok anlamlı buluyorum" dedi.

Yeni Bir Perspektif Kazandıracak. Kütahya Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş ise “Türkiye’nin zihinsel gelişimine de önemli bir katkı sağlayacak ve üç ay sürecek ‘Açık Üniversite’ programımızın, bugün geçmişte kaldığı düşünülen, zaman zaman sadece estetik kaygıların tatminine dönük bir retorik gibi algılanan köklü kültür ve medeniyetimizin hemşerilerimizin zihinlerinde yeniden tevarüs etmesini diliyoruz’’ diye konuştu.